طراحی و ساخت انواع سوله | 36228800 (051)

ایران، مشهد، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (میثاق)، میثاق ۳۴/۱

وزن سوله

آنچه در این مقاله میخوانید:

محاسبه وزن سوله
وزن یک سوله به عوامل مختلفی مانند نوع سازه، مواد مورد استفاده، اندازه سوله بستگی دارد.

محاسبه وزن سوله موضوعی مهم قبل از ساخت یا خرید آن محسوب می‌شود. سوله‌ها کاربردهای مختلفی همچون صنعتی، تولیدی، ورزشی و کشاورزی دارند؛ توجه به کاربرد هنگام ساخت و محاسبه وزن سوله بسیار مهم است. ساخت سوله‌ها براساس وزن و کاربرد در دو نوع سبک و سنگین صورت می‌گیرد. طراحی ساخت سوله‌های سبک بیشتر به شکل خرپایی بوده و برای تکمیل آن به فولاد کمتری نیاز خواهد بود. محاسبه وزن سوله کار آسانی نیست. بسیاری از مهندسان به محاسبه آنلاین وزن سوله می‌پردازند. برای به دست آوردن وزن تقریبی سوله باید پارامترهایی همچون اندازه دهانه سالن، طول سالن و ارتفاع ستون سوله را در نظر داشت.

جدول وزن سوله

محاسبه وزن سوله آنلاین

محاسبه وزن سوله آنلاین
چندین ابزار آنلاین وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای محاسبه وزن سوله استفاده کنید.

 

افراد در روش محاسبه آنلاین وزن سوله نیاز به سه پارامتر دهانه سوله، طول سالن و ارتفاع ستون دارند. برای محاسبه آنلاین وزن سوله با اطلاع از ابعاد دهانه، ارتفاع و طول سوله می‌توانید از سایت‌ اقدام کنید. این سایت به صورت آنلاین به محاسبه وزن انواع سوله برای شما می‌پردازد.

محاسبه وزن سوله با جرثقیل

محاسبه وزن سوله با جرثقیل هنگامی که سوله کاربرد صنعتی داشته باشد، بسیار مهم خواهد بود.  برای انجام این کار لازم است که مواردی نظیر تناژ جرثقیل، دهانه سوله و استانداردهایی که برای زلزله وجود دارند مورد محاسبه قرار گرفته شود. برای انجام سریع و با دقت محاسبه وزن سوله با جرثقیل می‌توان از نرم‌افزار محاسبه وزن سوله کمک گرفت. به طور معمول برای محاسبه زیرساخت سوله از نرم‌افزار SAFE و برای محاسبه اسکلت سوله از برنامه sap2000 استفاده می‌شود. نرم‌افزارهای تکلااستراکچرز و AutoCad نیز از نرم‌افزارهای بسیار قوی در زمینه طراحی سازه به شمار می‌روند.

ساخت انواع سوله با سوله بارون

برای استعلام هزینه طراحی و ساخت سوله به همراه پوشش دیوار و سقف تماس بگیرید.

لوگو سوله بارون

نرم افزار محاسبه وزن سوله

نرم‌افزارهای مختلفی در زمینه نقشه‌کشی و ساخت سازه برای محاسبه وزن سوله وجود دارد.  نرم افزار SAFE یکی از نرم‌افزارهای بسیار کاربردی برای محاسبه زیرساخت‌های سوله به حساب می‌آید. همچنین برای طراحی سازه از نرم افزارهایی نظیر اتوکد و Tekla Structural استفاده می‌شود. مهندسان سازه برای انجام محاسبات سوله از برنامه‌ای به نام SAP2000 استفاده می‌کنند.

محاسبات سوله
هنگام استفاده از یک ابزار آنلاین برای محاسبه وزن سوله، مهم است که تمام اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.

جدول وزن سازه

جدول وزن تیرآهن، میلگرد و ورق سیاه برای محاسبه وزن هر یک از این مقاطع مفید خواهد بود.

فرمول محاسبه وزن سوله

محاسبه وزن سوله باید براساس فرمول خاص خود انجام پذیرد. در نظر گرفتن وزن مصالح ساختمانی به کار رفته در ساخت سوله مهم به حساب می‌آید. مصالح مورد استفاده در ساخت سوله شامل مواردی همچون میلگرد، تسمه، پروفیل، ورق، لوله و آهن است. برای به دست آوردن وزن نهایی سوله باید به طور جداگانه فرمول محاسبه وزن این مصالح را به دست آورد.

محاسبه سوله

پیش از ساخت سازه سوله با کاربری‌های مختلف ابتدا لازم است که طراحی و محاسبه سوله صورت گیرد. انجام این کار برای اینکه فنداسیون و سازه مقاومت و استحکام کافی را در کنار محاسبات اقتصادی داشته باشد، ضروری خواهد بود. زمانی‌که محاسبه سوله انجام شد، نقشه‌های طراحی و اجرایی سوله تهیه می‌شود.

محاسبه سوله

محاسبه وزن سوله

محاسبه وزن سوله را می‌توان به دو روش آنلاین و‌ دستی انجام داد. در روش دستی برای محاسبه وزن سوله، باید میزان وزن فولاد مصرفی در آن اندازه‌گیری ‌شود. همچنین باید سه مولفه دهانه سوله، طول سالن و ارتفاع ستون را هم در نظر گرفت. به دلیل آنکه محاسبه وزن سوله کار دشواری است، برای آسان‌تر شدن محاسبات باید مفروضاتی را در نظر گرفت. این موارد شامل در نظر نگرفتن ستون‌های میانی سوله، فرض شدن سوله بدون طبقه و نیم طبقه، نرمال بودن محل جغرافیایی سوله و داشتن سقف دوطرفه شیب‌دار با شیب ۲۰ درجه سوله است. با در نظر گرفتن این فرضیات باید مراحلی را برای به دست آوردن وزن تقریبی سوله طی کرد:

مرحله اول

برای محاسبه وزن سوله ابتدا باید به اندازه‌گیری حجم فضای داخلی سالن پرداخت. برای این کار باید سطح دهانه را در طول سوله ضرب کرد.

مرحله دوم

در این مرحله با در نظر گرفتن دهانه و ارتفاع سوله به محاسبه مقدار فولاد مصرفی برای هر متر مکعب ساخت سازه پرداخته می‌شود. برای این کار باید از فرمول‌های محاسبه وزن میلگرد، لوله، پروفیل، تسمه و ورق کمک گرفت.

مرحله سوم

در مرحله سوم برای محاسبه وزن می‌بایست وزن فولاد را در حج فضای داخلی سوله ضر کرد که وزن هر متر مکعب سازه مشخص می‌شود. بر همین اساس می‌توان به محاسبه میزان کل فولاد مصرفی برای ساخت سوله و در نتیجه وزن آن پرداخت.

محاسبه وزن سوله آنلاین
وزن سوله در هر متر مربع هر متر مربع 25 کیلوگرم
محاسبه آنلاین خرپا وزن کمتر نسبت به سایر سوله‌ها دارای مقاومت و استحکام بالایی نیز است.
نرم افزار محاسبه سوله نرم افزار SAFE
محاسبه آنلاین قیمت سوله قیمت سوله در هر متر مربع سوله، ارتباط مستقیمی با وزن در هر متر مربع سوله دارد.
محاسبه وزن سوله با جرثقیل  از برنامه sap2000 استفاده می‌شود.
نرم افزار محاسبه وزن اهن الات به مدل‌های مختلف متفاوت است.

 

وزن هر متر مربع سوله

وزن تقریبی هر متر مربع سوله برای هر متر مربع 25 کیلوگرم است.

وزن سوله خرپایی

سوله‌های خرپایی به طور معمول سبک هستند و از جنس فلز یا فولاد ساخته می‌شوند. عوامل مختلفی در تعیین وزن سوله نقش دارند؛ منطقه جغرافیایی قرارگیری سوله، دهانه سوله، ارتفاع،نصب یا عدم نصب جرثقیل سقفی و ستون‌ها از جمله این موارد هستند.

محاسبه وزن سوله خرپا

سوله خرپایی جزو خانواده سوله سبک به شمار می‌رود. این نوع سوله با وجود داشتن وزن کمتر نسبت به سایر سوله‌ها دارای مقاومت و استحکام بالایی نیز است. برای محاسبه وزن سوله خرپایی باید به مشخصات آن یعنی طول، عرض و ارتفاع آن وزن آن را محاسبه کنید. در واقع وزن سوله همان مقدار وزن فولادی است که برای ساخت اسکلت سوله از آن استفاده می‌شود.

وزن آهن آلات سوله

وزن آهن‌آلات سوله با توجه به مدل‌های مختلف متفاوت است:

  • در سازه‌های با اسکلت فولادی با مهاربندی هم مرکز بدون وزن آرماتور سقف وزن آهن‌آلات مصرفی بین 45 تا 70 کیلوگرم بر مترمربع است.
  • وزن سازه های فولادی با مهاربندی غیر هم مرکز بین 50 تا 75 کیلوگرم است.
  • در سازه فولادی با قاب خمشی متوسط و معمولی بدون وزن آرماتور سقف وزن آهن‌آلات مصرفی بین 65 تا 105 کیلوگرم بر مترمربع است.
  • در سازه فولادی با قاب خمشی ویژه و معمولی بدون وزن آرماتور سقف وزن آهن‌آلات مصرفی بین 70 تا 115 کیلوگرم بر مترمربع است.
وزن آهن آلات سوله

ارتباط مستقیم وزن سوله با قیمت آن

وزن سوله در ساخت و خرید آن امری مهم به حساب می‌آید. فاکتورهای متعددی نظیر عرض دهانه، ارتفاع سوله، طول ستون، بار جرثقیل و طبقه‌بندی سوله بر محاسبه وزن سوله تاثیرگذار هستند. محاسبه وزن سوله را هم می‌توان به صورت دستی و هم آنلاین انجام داد؛ این کار با نرم‌افزارهای متعددی صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که قیمت سوله در هر متر مربع سوله، ارتباط مستقیمی با وزن در هر متر مربع سوله دارد.

سوله بارون
سوله بارون

ساخت انواع سوله های سبک و سنگین | پوشش سقف و دیوار سوله | سوله سازی

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *