طراحی و ساخت انواع سوله | 36228800 (051)

ایران، مشهد، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (میثاق)، میثاق ۳۴/۱

سوله دیواری

آنچه در این مقاله میخوانید:

دیوار سوله نقش مهمی در ساخت آن دارد چرا که در صورت انتخاب مصالح درست و کمک گرفتن از یک فرد متخصص برای اجرای آن از هزینه‌های مربوط به تعمیر سوله کاسته می‌شود. بهترین مصالحی که می‌توان برای دیوار سوله در نظر بگیرید، ساندویچ پانل پلی استایرن است چرا که با توجه به این‌که عایق مناسبی در برابر گرما و سرما محسوب می‌شود، مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله دارد و همچنین بسیار مقرون به صرفه است.

دیوار سوله چیست؟

دیوار سوله از اجزای مهم سازه‌های فلزی هستند که در انتخاب آن‌ها باید به کاربرد و نوع پوششان توجه زیادی کرد. از کاربردهای هم سوله شامل مرغداری، کارخانه‌ها، آشیانه هواپیما و ساخت سالن‌ها ورزش و مدارس اشاره کرد. برای ساخت سوله می‌توان از مواد زیادی استفاده کرد که مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها ساندویچ پانل دیواری است.

انواع دیوار سوله بر اساس مواد به کار رفته در آن

سوله دیواری انواع مختلفی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

سوله دیواری ساندویچ پانل

یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت سوله، استفاده از ساندیچ پانل دیواری است چرا که عایق بسیار خوبی محسوب می‌شود. به طور مثال اگر بخواهید از سوله برای ساخت سردخانه یا اتاق تمیز استفاده کنید، ساندویچ پانل‌ها می‌توانند به شما در جلوگیری از سرما، گرما یا ورود باکتری و قارچ به داخل سازه جلوگیری کنند. قبل از اینکه از ساندویچ پانل برای ساخت دیوار سوله استفاده کنید باید زیرسازی مناسب انجام دهید که این‌کار با استفاده از پروفیل‌های قوطی قابل انجام است. با توجه به کاربرد سوله می‌توانید از ساندویچ پانل پلی یورتان، پلی استایرن و پشم سنگ استفاده کنید. این نکته را در نظر بگیرید که پانل‌های دیواری، پیش ساخته هستند و شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را به عنوان دیوار داخلی یا خارجی سوله نصب کنید.

سوله دیواری بلوک سیمانی

با وجود این‌که مصالح جدید جایگزین مصالح قدیمی شده‌اند، هنوز هم برخی افراد از متریال قدیمی برای ساخت سوله استفاده می‌کنند. این مواد شامل آجر و بلوکهای سیمانی است. قبل از استفاده باید به محدودیت‌های این بلوک‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. مثلا بلوک‌های سیمانی در برابر فشار از خودشان مقاومتی نشان نمی‌دهند به همین دلیل هم این سازه برای ساخت دیوارهای بالای 8 متر مناسب نیستند. دهانه سوله دیواری قطر زیادتری نسبت به سایر سوله‌ها دارد به همین دلیل هم قبل از ساخت دیوار سوله می‌بایست نبشی کشی انجام دهید. این بلوک‌ها دو نوع توپر و توخالی دارند که نوع دوم برای عایق کردن سوله در برابر صوت استفاده می‌شود.

سوله دیواری با بلوک AAC یا هبلکس

در صورتی که ترجیح شما این است از مصالح سنتی برای ساخت سوله‌تان استفاده کنید، بهترین مصالح این نوع بلوک‌ها هستند که برخلاف بلوک‌ها سیمانی مقاومت فشاری بالاتری دارند و همچنین عایق بسیار خوبی برای گرما و صوت محسوب می‌شوند. از این بلوک‌ها می‌توانید برای ساخت دیوار سوله‌هایی بیش از 8 متر استفاده کنید. این سازه بسیار سبک بوده به همین دلیل سرعت ساخت آن خیلی بالاتر از سایر متریال است. حمل و نقل آسان از دیگر مزیت‌های این مصالح به شمار می‌رود.

دیوار 35 سانتی آجر نما

در گذشته برای ساخت سوله از دیوارهای 35 سانتی با آجر نما 10 سوراخه استفاده می‌کردند. با توجه به اینکه از سایر متریال نمی‌توان برای ساخت دیوارهایی با ارتفاع بیش از 8 متر استفاده کرد، در صورت تمایل به ساخت دیوارهای بلندتر می‌توانید این آجر را به کار ببرید که نسبت به بلوک سیمانی نیز دوام و مقاومت بالاتری دارند. دقت داشته باشید این محصول در برابر عوامل طبیعی همچون زلزله تحمل بسیار پایینی از خود نشان می‌دهد.

ساخت انواع سوله با سوله بارون

برای استعلام هزینه طراحی و ساخت سوله به همراه پوشش دیوار و سقف تماس بگیرید.

لوگو سوله بارون

انواع دیوار سوله بر اساس کاربرد

علاوه بر تنوع دیوار سوله بر اساس مواد مصرفی در آن‌ها، با توجه به کاربردشان انواع مختلفی دارند.

 1. دیوار باربر: این دیوار وظیفه انتقال فشار و بار را به زمین دارد که به نام حمال نیز شناخته شده است. استفاده از این دیوار توصیه نمی‌شود چرا که در صورت تخریب آن سقف نیز فرو میریزد.
 2. دیوار خارجی: این دیوار در واقع سوله را از محیط بیرون جدا می‌کند.
 3. دیوار داخلی: فضای داخلی سوله به فضاهای متفاوتی تبدیل می‌شود که این‌کار توسط دیوار داخلی قابل انجام است. مثلا فضای داخلی سوله به ساختمان اداری، نگهبانی، سالن بارگیری یا انبار از جمله این تقسیم بندی است.
 4. دیوار محوطه: محوطه بیرونی سوله نیز احتیاج به تقسیم بندی دارد. جدا کردن سوله از خیابان و زمین‌های کناری به عهده دیوار محوطه است.
 5. دیوار کاذب: در سوله‌هایی که برای کارهای اداری ساخته می‌شود، می‌توانید با کمک پارتیشن بندی و کناف، دیوار کاذب ایجاد کرد که هزینه بسیار کمتری به سایر دیوارها دارد.

دیوار چینی سوله

برای ساخت دیوار از انواع مصالح مختلفی استفاده می‌شود. هر کدام از این مصالح مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. در دیوار کشی سوله مهارت فردی که این کار را انجام می‌دهد اهمیت زیادی دارد. چرا که در صورت نداشتن تجربه کافی ممکن است دیوار فرو بریزد. همچنین مصالح باکیفیت و مرغوب نیز اهمیت بسیار بالایی در این مورد دارد. برای دیوار کشی سوله باید زیرسازی دقیق انجام شود. جهت ساخت سوله در قسمت‌های داخلی به دلیل داشتن زیرسازی مناسب، دیگر نیازی به این کار نیست. برای محوطه خارجی می‌توانید همزمان با اجرای فونداسیون سوله برای دیوارهای خارجی نیز فونداسیون بریزید. در این هنگام باید به تراز بودن و استحکام آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

ساخت سوله با دیوار پیش ساخته

این دیوارها دو قسمت دارند که یک قسمت از یونولیت نسوز تشکیل شده و به عنوان عایق محسوب می‌شود و قسمت دیگری از شبکه فولادی بوده که از طریق اتصالات خرپایی به هم متصل شده اند. این دیوار استحکام بسیار زیادی در ساخت و اجرای سوله دارد دیوارهای پیش ساخته انواع مختلفی مانند کنافی و پانلی و بتنی دارد . مزایای ساخت دیوار سوله پیش ساخته به شرح زیر است:

 • افزایش عملکرد بهینه در برابر زلزله
 • امکان مونتاژ و دمونتاژ
 • ایجاد عایق مناسب حرارتی و کاهش هزینه‌های گرمایشی
 • سرعت نصب بالا و راحتی در مونتاژ
 • کاهش هزینه بهسازی و تعمیرات
 • ایجاد فضای مفید در سازه ساختمانی

وال پست سوله چیست؟

وال پست در واقع جزیی است که رابط‌ها و تیغه‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای را به قاب ساختمان وصل می‌کند اینکار باعث می‌شود تا سازه در برابر باد و زمین لرزه مقاوم شود. وال پست همان دیوارهایی هستند که نام آن‌ها با توجه به اتصال یا عدم اتصال سازه متفاوت است که دو دسته سازه‌ای وغیرسازه‌ای دارند. البته این عضو با تیغه متفاوت است و در واقع تیغه دیوارهایی هستند که در خارج از چارچوب امتداد یافته است.

قیمت سوله دیوار به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سوله دیواری و هزینه دیوار کشی سوله به عواملی مانند مصالح مختلف و کاربرد آن‌ها توجه کرد. می‌توانید از متریال متفاوتی برای ساخت دیوار سوله استفاده کنید که این مصالح قیمت‌های متفاوتی دارد. البته این نکته را فراموش نکنید که ممکن است برخی افراد به دلیل قیمت پایین به سمت خرید سوله دیواری از شرکت‌های نامعتبر جذب ‌شوند که این عامل برایتان خساراتی در پی دارد. خرید از شرکت‌های معتبر به خصوص در ساخت دیوارهای سوله‌های صنعتی، اداری و تفریحی اهمیت بسیار بالایی دارد. شما می‌توانید از شرکت‌های معتبر ساخت دیوار سوله آنها را با کیفیت بسیار بالا و قیمت مقرون به صرفه تهیه کنید.

خرید سوله دیوار

سوله‌های دیواری انواع مختلفی از جمله دیوار داخلی، دیوار محوطه و دیوار کاذب دارند که کاربرد هر کدام متفاوت است مثلا دیوار داخلی مختص جدا کردن محیط‌های داخل سوله است و دیوار محوطه، کار جداسازی سوله از خیابان را به عهده دارد. برای ساخت دیوار سوله از متریال مختلفی مانند بتن، بلوک و ساندویچ پانل استفاده می‌کنند که بهترین آن‌ها پانل دیواری است که مقاومت بسیار بالایی نسبت به سایر مصالح دارد. بهتر است برای خرید دیوار سوله دقت زیادی به خرج دهید تا دچار خسارت‌های ناشی از ریزش دیوار نشوید.

سوله بارون
سوله بارون

ساخت انواع سوله های سبک و سنگین | پوشش سقف و دیوار سوله | سوله سازی

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *