طراحی و ساخت انواع سوله | 36228800 (051)

ایران، مشهد، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (میثاق)، میثاق ۳۴/۱

سوله (انواع، کاربردها، محاسبات، نقشه اجرایی)

آنچه در این مقاله میخوانید:

اگر می‌خواهید محصولات شما اعم از مواد غذایی، دامداری و سایر موارد از عوامل مخرب بیرونی در امان بمانند، میبایست سوله‌های صنعتی خریداری کنید. این سازه با توجه به انعطاف و استقامت بالایی که دارد به راحتی می‌توان از آن‌ها برای ایجاد محیط‌های مورد نظر استفاده کرد. این راه نسبت به ساخت مصالح قدیمی بسیار مقرون به صرفه محسوب می‌شود و دیگر نیازی نیست برای ساخت مکان مورد نیازتان از سازه‌های قدیمی مانند آجر و گچ استفاده کنید.

سوله

سوله چیست؟

سوله یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ساخت فضای مورد نیاز شماست. معمولا از این سوله‌ها در مدارس، برای مرکز خرید و نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. سوله به سازه‌ای فلزی می‌گویند که سقف شیب‌دار دارد و از همین لحاظ با سایر سازه‌های صنعتی متفاوت است. به این نکته توجه کنید که برای ساخت سوله نمی‌توان از پروفیل‎های موجود در بازار استفاده کرد. چرا که ابعاد ستون‌ها و تیرها بزرگ‌تر هستند. برای ساخت سوله حتما باید از تیر ورق استفاده کرد. محصولات عایق سقف سوله اهمیت زیادی در ساخت آن دارد.

انواع سوله کدام است؟

سوله‌ها به دلیل انعطافی که دارند برای ساخت سازه‌های ساختمانی قابل اطمینان‌تر هستند. علاوه بر این ساختار محکم و کامل آن‌ها باعث شده تا مورد توجه بسیاری از افراد قرار بگیرند. بهتر است قبل از انتخاب سوله به انواع آن توجه کنید.

ساخت انواع سوله با سوله بارون

برای استعلام هزینه طراحی و ساخت سوله به همراه پوشش دیوار و سقف تماس بگیرید.

لوگو سوله بارون

سوله کارخانه

سوله‌های کارخانه یکی از پرکاربردترین نوع سوله‌ها هستند که برای گسترش فعالیت کارخانه‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. ساختار مستحکم این نوع سوله باعث می‌شود تا شما با خیال راحت آن‌ها را انتخاب کنید. سوله کارخانه در اندازه و اشکال مختلف به کار می‌رود. به راحتی می‌توانید آن‌ها را جداسازی و مونتاژ کنید.

سوله سفارشی

اگر محصولاتی دارید که برای حفظشان باید آن‌ها را در شرایط خاصی نگهداری کنید، سوله سفارشی انتخاب منحصر به فردی برای شما محسوب می‌شود. به طور مثال برخی از محصولات نیاز دارند در دما و فشار خاصی قرار بگیرند.

سوله پیش ساخته

سوله صنعتی پیش ساخته را می‌توانید به صورت کامل و آماده تهیه کنید. ابعاد این سوله‌ها از قبل در خانه مشخص شده و ساخته می‌شوند که البته شما میتوانید آن‌ها را نیز به صورت سفارشی تهیه کنید. همین عامل باعث شده تا مشتریان بتوانند آن‌ها را بر اساس نیازشان خریداری کنند. سوله پیش ساخته با ابعاد دقیق و مشخصی ساخته می‌شود که در آن‌ها مواد باکیفیتی به کار رفته و نیاز به نگهداری زیادی ندارند.

سوله جعبه ای

این نوع سوله‌ها در واقع می‌توان گفت نوعی سازه فولادی هستند که استقامت و مقاومت بسار بالایی در مقابل شرایط جوی دارند. از این سوله‌ها در مکان‌ها صنعتی مانند نیروگاه‌های برق استفاده می‌شود. این سازه محیط کاملا امنی را برای تولیدات محصول ایجاد کرده و باعث می‌شود موانع خارجی به داخل سوله نفوذ پیدا نکند.

انواع سوله

انواع سوله بر اساس شکل

برخی از سوله‌ها بر اساس شکل تقسیم بندی می‌شوند که به شرح زیر است.

 • سوله قوسی
 • سوله با ستون مشترک
 • سوله چند دهانه با ستون
 • سوله تک شیب
 • سوله تک شیب با ستون وسط
 • سوله تک شیب با چند ستون در وسط
 • سوله تک شیب متصل به ساختمان

پوشش سوله چیست و آشنایی با انواع پوشش سوله

پوشش سوله به طور کلی به دو دسته پوشش سقف و بدنه تقسیم می‌شود. علاوه بر این پوشش بدنه نیز دو دسته خارجی و داخلی دارد. انواع پوشش سوله شامل موارد زیر است:

 • پوشش سوله با ساندویچ پانل
 • پوشش دیواره سوله با ساندویچ پانل
 • پوشش سوله با ورق گالوانیزه و پشم شیشه و توری مرغی

برای انتخاب نوع پوشش سوله باید به کاربرد آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. به طور مثال اگر بخواهید از سوله در زمینه‌های بهداشتی بهره بگیرید، میبایست از سازه‌هایی با جنس سقف کارتن پلاست و ساندویچ پانل استفاده کنید. همچنین برای سوله‌های موردنیاز سردخانه، پوشش سقف سوله باید از ساندویچ پانل باشد تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. در صورتی که بخواهید از سوله کشتارگاه، دامداری و مرغداری استفاده کنید، می‌بایست در ساخت سوله از پوشش سقف کارت پلاست و پشم شیشه به کار رفته باشد.

پرلین سوله چیست؟

پرلین سوله نام یک میله یا تیر افقی است که برای تقویت سقف‌های شیبدار و سوله‌ها استفاده می‌شود. این سازه صنعتی با نام‌های پولاین، پرلینگ و پورلینگ هم شناخته می‌شود. به این نکته توجه کنید که پرلین‌ها توسط تیرها یا دیوارهای ساختمان حمایت شده و در اکثر مواقع جایگزین خوبی در سازه‌هایی با قالب چوبی هستند.

انواع پرلین

پرلین دو نوع متفاوت C-PURLINS, Z-PURLIN را دارد.

 • C-PURLINS: با توجه به نامش، پرلین شبیه به شکل C  است. این نوع پرلین برای دیوارها و کف طبقات نقش تکیه‌گاه را بازی می‌کند. برای شکل دادن به پوسته ساختمان و تیرچه‌های کف و حتی نصب درب‌ها نیز از این نوع سازه استفاده می‌کنند.
 • Z-PURLINS: این پرلین در مقابل نوع بالایی، مقاومت بسیار زیادی دارد و برای اتصال اورلب استفاده می‌شود. پرلین زد به شکل افقی بوده که برای شکل دادن به سقف و ساختمان قابل استفاده هستند. به دلیل سبک بودن و انعطاف بالا از این نوع پرلین در ساختمان‌های کشاورزی و صنعتی استفاده می‌شود.

اجزای سوله کدام است؟

به غیر از پرلین سوله اجزای دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر است.

 • ستون: ستون‌ها در واقع بخشی از سوله هستند که اگر عملکرد خوبی نداشته باشند، سوله به آوار تبدیل می‌شود. مهم‌ترین بخش سوله، ستون است که سازه را در برابر عوامل مخرب محیطی حفاظت کرده و بار تحمیلی سازه را تحمل می‌کند.
 • گاتر: موضوع هدایت آب حاصل از باران و برف در بحث سوله سازی اهمیت بسیار زیادی دارد. آبرو در واقع کانال‌های فلزی هستند که در انتهای شیب سوله نصب می‌شوند.
 • سینه بند: سینه بند از جنس نبشی یا ورق است که از کمانش پیچشی- جانبی بار تیر اصلی را بر عهده دارد. نقش سینه بند زمانی معلوم می‌شود که بال پایینی تحت فشار باشد.
 • مهاربند سقف: این سازه دو نوع افقی و عمودی دارد که وظیفه افزایش سختی سوله را بر عهده دارد و در راستای عرضی و طولی به کار می‌رود. مهاربند استحکام سقف را بالا می‌برد.
 • سگراد: این سازه باعث مهار لایه‌های سوله می‌شود و آن‌ها در جداره‌های سوله و دیوارهای سبک ساخته می‌شوند.
 • وال پست: این سازه باعث نگهداری قاب‌های اصلی می‌شود. در واقع آنها المان‌هایی هستند که به صورت عمودی در قاب‌های ابتدایی و انتهایی وجود دارند.

رفتر سوله چیست؟

قاب مهم سوله را تیرها و ستون‌های زیادی تشکیل داده‌اند که به تیرهای اصلی در بین ستون‌ها، رفتر گفته می‌شود. رفترهای مناطق غیر منشوری هستند  با طول و عرض متغیر اجرا می‌شوند. نام دیگر رفتر، فریم است که بار را از سقف به ستون متصل می‌کند. اگر دهانه سوله بزرگ باشد، ابعاد رفتر باید بزرگ‌تر در نظر گرفته شوند.

رفتر سوله

سوله سازی چیست؟

در کارخانه سوله سازی برای ساخت سوله ابتدا باید به نوع سوله، کیفیت مواد و سلیقه مشتری توجه کرده و با توجه به آن سوله ساخته می‌شود. ابعاد و استقامت سوله مورد نیاز، میزان امنیت شما بستگی دارد. ستون‌های فولادی عضو اصلی سوله هستند واین مقاومت را تامین می‌کنند.

لیست بهترین شرکت های سوله سازی

قبل از خرید سوله به بهترین شرکت‌های سوله سازی در تهران توجه کنید:

کارخانه سوله سازی دانیال صنعت

این شرکت بزرگ‌ترین کارخانه تولید اسکلت فلزی است که بیش از 25 سال سابقه در این زمینه دارد. طراحی و تولید انواع سازه‌های سنگین و سبک فولادی مانند اسکلت فلزی صنعتی، برج، جرثقیل سقفی و دروازه‌ای، انبار، سوله‌های فلزی صنایع گاز و پتروشیمی از دستاوردهای این شرکت است.

کارخانه سوله سازی لاهیج سوله

این کارخانه سوله سازی یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌ها در بخش سوله سازی است که فعالیتش را از ابتدا با جوشکاری و تولید قطعات فلزی آغاز کرد. این کارخانه خدماتی مانند ساخت سوله‌های فولادی، ساخت سوله‌های بزرگ و صنعتی خدمات نصب و تجهیزات برای نصب سازه‌ها و حفاری CNC  را به مشتریان خود ارائه می‌کند.

کارخانه سوله سازی متال تهران

یکی از بهترین شرکت‌های سوله سازی است که در مقایسه با رقبای خود توانسته خدمات برتری را به مشتریان ارائه دهد. این کارخانه 25 سال سابقه تولید انواع را دارد و خدماتی همچون ساخت سازه‌های فولادی و مدرن را ارائه می‌دهد.

عمر مفید سوله

عمر مفید سوله

یکی از عواملی که قبل از خرید سوله باید به آن توجه کنید، دوام یا عمر مفید سوله است. در واقع عمر سوله را مدت زمانی که طول می‌کشد سازه کیفیتش را از دست بدهد، معین می‌کند. عواملی مانند کیفیت متریال در ساخت سوله، تضمین کننده ماندگاری آن است. بنابراین اگر سوله‌ای با دوام می‌خواهید باید به این عامل توجه ویژهای داشته باشید. همچنین فاکتورهای زیر در عمر سوله تاثیرگذار هستند:

 • مکان نصب سوله
 • اجرای صحیح فونداسیون و کف سازی
 • نصب صحیح ستون روی فونداسیون
 • پوشش بدنه و سقف سوله
 • جنس مصالح ساخته شده در زمان ساخت سوله

خرید سوله دست دوم

همانطور که می‌دانید بسیاری از افراد به دنبال سوله دست دوم برای راه اندازی کارگاه‌های خود هستند. خیلی از اشخاص سودجو می‌خواهند که نظرات مشتریان را نسبت به سوله دست دوم تغییر دهند تا مشتری به سمت آن‌ها جهت خرید سوله جذب شود. در صورتی که اگر سوله دست دوم را با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید، از لحاظ اقتصادی برایتان به صرفه بوده و سوله نو با توجه به هزینه آهن نو و اجرت ساخت، قیمت بالاتری دارد در حالی سوله دست دوم به دلیل نداشتن اجرت دارای قیمت پایین‌تری است. انواع سوله دست دوم شامل موارد زیرمی‌شود:

 • سوله زوجی
 • سوله تکی
 • سوله چند طبقه

خرید سوله

سوله‌ها نوعی مصالح صنعتی هستند که برای ساخت سازه‌های ساختمانی به کار می‌روند. از جمله این کاربردها می‌توان به سوله‌های مدارس، ورزشگاه، مرغداری و دامداری اشاره کرد. انوع سوله با توجه به کاربرد آن‌ها متفاوت است. شما می‌بایست با در نظر گرفتن کاربرد آن‌ها، سوله‌ها را انتخاب کنید. توجه به پوشش سوله و متریال استفاده شده در آن امر مهمی در انتخاب شما محسوب می‌شود. از انواع سوله می‌توان به سوله کارخانه، پیش ساخته، جعبه‌ای و سفارشی اشاره کرد. شما می‌توانید سوله‌ها را به شرکت‌های معتبر سوله سازی سفارش دهید.

سوله بارون
سوله بارون

ساخت انواع سوله های سبک و سنگین | پوشش سقف و دیوار سوله | سوله سازی

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *