طراحی و ساخت انواع سوله | 36228800 (051)

ایران، مشهد، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (میثاق)، میثاق ۳۴/۱

سوله کشتارگاه

آنچه در این مقاله میخوانید:

در گذشته ذبح دام و طیور به صورت سنتی انجام می‌شد یا قصاب‌ها به طور غیربهداشتی در ملا عام دام و طیور را ذبح می‌کرند. به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی در این‌کار، انتقال بیماری‌‌ها از دام به انسان زیادتر اتفاق می‌افتاد. امروزه با وجود سوله کشتارگاه و بهداشتی بودن محیط آن ذبح دام به صورت اصولی و با مهر تایید وزارت بهداشت انجام می‌شود. شما می‌توانید با تهیه این سوله، فرآورده‌های گوشتی از ذبح طیور تا فروش گوشت را در این کشتارگاه‌ها انجام دهید.

سوله کشتارگاه

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت سوله کشتارگاهی

برای ساخت سوله کشتارگاهی می‌بایست از ماشین آلات و ابزارهای باکیفیت برای مونتاژ آن استفاده کرد چرا که باید بتوان در این سازه به خوبی فرآیند ذبح دام و طیور و با تاییدیه وزارت بهداشت انجام شود. مهم ترین تجهیزات برای ساخت این سوله به شرح زیر است:

مکان مناسب برای نگهداری دام و طیور

زمانی که مشتریان برای خرید گوشت تازه دام و طیور به سوله کشتارگاهی مراجعه می‌کنند، ممکن است اعم از رستوران‌ها، ارگان، سازمان‌های مختلف یا افراد عادی باشند. بنابراین تقاضای آنها و حجم گوشت خریداری شده با هم متفاوت است. به همین دلیل باید در محل نگهداری گوشت، وسایل و تجهیزات مدرن وزن کشی وجود داشته باشد تا بتوان بر اساس نیاز مشتری، گوشت‌ها را وزن کرد.

سوله کشتارگاهی

واحد دامپزشکی

بهداشت دام و طیور از موارد مهم در تاسیس سوله کشتارگاه است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. علاوه بر نظارت وزارت بهداشت و بازدیدهای پی در پی آن‌ها، مدیریت سوله نیز باید به فکر بهداشت محیط و همچنین صحت و سلامت دام و طیور باشد. برای این‌‌که سلامت گوشت‌ها تضمین شود به یک دامپزشک دائمی در سوله نیاز است. همچنین جدول زمانی معاینه، واکسن و دارو از ملزومات بوده و همگی به عهده دامپزشک قرار دارد و می‌بایست برای هر کدام از دام‌ها به صورت جداگانه انجام شود با این کار فرآورده گوشتی یک کشتارگاه مهر سلامت را دریافت می‌کند.

تسمه نقاله برای دام و طیور

برای سوله‌های کشتارگاهی که ظرفیت بالایی از دام‌ها را نگهداری می‌کنند باید یک سیستم بهینه جهت حمل و نقل دام وجود داشته باشد. مسیریابی و هدایت گرهای خودکار از مزیت‌های این سیستم بهینه است.

وجو فیکسچر مناسب برای مهار دام و طیور

دام و طیور باید به صورت مناسبی مهار و بسته شوند که علاوه بر جلوگیری از حرکت اضافی، بتوانند به صورت مرتب به سمت میز ذبح حرکت کنند. این کار به عهده فیکسچر است که از یک سازه ثابت تشکیل شده و با توجه به نوع دام و طیور، قلاب نگهداره به آن متصل می‌شود.

ساخت انواع سوله با سوله بارون

برای استعلام هزینه طراحی و ساخت سوله به همراه پوشش دیوار و سقف تماس بگیرید.

لوگو سوله بارون

میز مخصوص ذبح

قاب میز باید از جنس پروفیل باشد و به زمین فیکس شده تا از حرکت جلوگیری شود. یک صفحه از جنس پلی اتیلن یا تفلون روی میز قرار دارد که معمولا سفید رنگ است. همچنین یک مخزن برای جمع آوری خون یا ضایعات دفعی باید در کنار میز تعبیه شود. بدنه میز، خود آن و همچنین صفحه روی میز می‌بایست قابل شستشو باشد.

سیستم خروج خون و ضایعات دفعی

حجم زیادی خون و ضایعات دفعی در مرحله ذبح بوجود می‌آید که باید به درون مخزن مورد نظر ریخته شود. این موضوع اهمیت بسیار بالایی از نظر بهداشتی دارد. همچنین افرادی که کار ذبح را انجام می‌دهند، جلوی دستشان باز می‌شود.

سوله کشتارگاهی

پوست کنی یا پر کنی دام و طیور

پس از اینکه عملیات ذبح به درستی انجام شد، نوبت به پوست کنی و پر کنی می‌رسد. در این مرحله می‌بایست پوست حیوان جدا شده و در محل مناسبی انباشته شود. پوست حیواناتی مانند گاو و گوسفند در صنایع چرم سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل این پوست‌ها از کشتارگاه به صنایع مختلف فرستاده می‌شود.

سوله سردخانه

گاهی اوقات بین ذبح و فروش فرآورده‌های گوشتی وقفه می‌افتد. بنابراین باید سوله سردخانه وجود داشته باشد تا بتوان آن‌ها را در جای مناسبی قرار داد. به همین دلیل در این مرحله نیاز وجود این سوله در کنار کشتارگاه یا موازی با آن مطرح می‌شود.

بسته بندی

برای سفارشات در حجم زیاد و همچنین در مقدار کم نیاز است که پیکیج‌های مناسب با ابعاد متفاوتی وجود داشته باشد تا گوشتها بسته بندی شده و آماده ارسال شوند. سرعت بالا و طراحی بسته بندی مناسب اهمیت زیادی در این بخش دارند.

چگونگی طراحی سوله کشتارگاهی

به طور کلی طراحی سوله و نقشه آن باید بر اساس اصول خاصی بوده و دارای ظرافت باشد به این صورت که هر سوله با توجه به نوع کاربری آن ساخته می‌شود. برای این کار باید مطالعه دقیقی از پیشینه صنعت مورد نظر داشته باشید. با در نظر گرفتن این موضوع به همراه استفاده از ابتکار و نوآوری می‌توانید سوله‌ای مناسب برای کشتارگاه بسازید. نکات مهمی که در ساخت سوله کشتارگاه باید به آن توجه کنید، به شرح زیر است.

  • پیوستگی در قرار گرفتن ایستگاه کاری موضوعی بسیار مهم در طراحی سوله کشتارگاه است به همین دلیل دهانه این سوله را کمتر و طول آن را بیشتر در نظر می‌گیرند. به طور کلی این سوله‌ها ارتفاع کم‌تری نسبت به بقیه سازه‌های صنعتی دارند و معمولا ارتفاعشان بین 6 تا 8 متر است.
  • برای حفظ سلامت گوشت دام و طیور داشتن سیستم تهویه بسیار قوی از الزامات سوله کشتارگاهی است. همچنین عایق بندی مناسب نیز برای سوله اهمیت زیادی دارد چرا که باید از خروج سرما جلوگیری شود.

پیشنهادی: سوله صنتعی

ساخت سوله کشتارگاهی

سوله کشتارگاهی در رده بندی سوله‌های ارزان و سبک قرار می‌گیرد. به همین دلیل می‌توانید آن‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن احداث کنید. برای ساخت این سوله فولاد زیادی استفاده نمی‌شود و با توجه به این موضوع انتخاب آن بسیار مقرون به صرفه است. البته این نکته را فراموش نکین که استحکام سوله کشتارگاه نیز اهمیت دارد. این سازه با وجود داشتن وزن بسیار سبک، در برابر عوامل مخرب بسیار مقاوم است.

  • ساخت و تحویل فوری این سوله نیز اهمیت زیادی دارد. همانطور که گفته شد، به دلیل این‌که مصالح زیادی برای ساخت سوله کشتارگاه به کار برده نمی‌شود. ساخت و مونتاژ آن در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌گیرد. برای سوله کشتارگاهی می‌توانید از سازه‌های پیش ساخته خرپایی استفاده کنید چرا که وزن آن‌ها بسیار مناسب بوده و به سرعت مونتاژ می‌شوند.
  • سوله کشتارگاهی به امکاناتی مانند برق اضطراری برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی دارد. همچنین وجود حوضچه‌های گندزدایی، سیستم ضد عفونی کننده محیط کشتارگاه و استریل کردن آن در بخش‌های مختلف کشتارگاه حائز اهمیت است تا از انتقال بیماری‌های بین انسان و دام جلوگیری شود. همچنین باید مکانی را برای نگهداری دام‌های بیمار در نظر بگیرید برای این‌کار پیشنهاد می‌شود از سازه‌ای به نام بچه سوله استفاده کنید.
ساخت سوله کشتارگاهی

اهمیت ساخت سوله کشتارگاه

سوله کشتارگاه مکانی برای نگهداری دام و طیور و ذبح آنهاست که برای ساخت آن باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. به طور مثال بهداشت محیط سوله، وجود حوضچه گندزدایی و تعبیه برق اضطراری برای جلوگیری از فاسد شدن گوشت از مواردی است که در ساخت این سازه باید به آن توجه داشته باشید. برای ساخت سوله جهت کم کردن زمان مونتاژ، می‌توانید از سوله خرپایی استفاده کنید. چرا که به دلیل فولاد کمتری که در این سازه به کار رفته، مونتاژ آن سریع بوده و همچنین قیمت کم‌تری هم نسبت به سایر سوله‌ها دارد.

متا دیسکریپشن: سوله کشتارگاه سازه‌ای برای نگهداری دام و طیور است که باید نکاتی در ساخت آن لحاظ شود تا بهترین سوله برای کشتارگاه بسازید. برای تهیه سوله بهینه کشتارگاه می‌توانید به شرکت‌های معتبر سوله سازی مراجعه کنید.

سوله بارون
سوله بارون

ساخت انواع سوله های سبک و سنگین | پوشش سقف و دیوار سوله | سوله سازی

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *