طراحی و ساخت انواع سوله | 36228800 (051)

ایران، مشهد، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (میثاق)، میثاق ۳۴/۱

سوله سردخانه

آنچه در این مقاله میخوانید:

برای این‌که مواد غذای شما فاسد نشود می‌بایست آن‌ها را در محل مناسب قرار دهید. سوله سردخانه بهترین مکان برای برای نگهداری مواد غذایی منجمد است. البته باید در ضدعفونی کردن این سوله دقت عمل بالایی داشته باشید تا از ورود قارچ و باکتری به داخل آن جلوگیری کنید. ساخت سوله سردخانه باید با حساسیت بالایی انجام شود تا آسیبها و خسارات احتمالی بوجود نیاید.

سوله سردخانه

سوله سردخانه چیست؟

از سوله‌های سردخانه می‌توان برای نگهداری مواد غذایی، میوه‌ها، صیفی‌جات، گوشت، و لبنیات استفاده کرد. به طور کلی دمای سوله سردخانه باید بین 0 تا 4 درجه سانتی‌گراد باشد. همچنین نوع دیگری از این سوله وجود دارد که دمای آن 20 درجه زیر صفر است. سردخانه‌ها به اشکال مختلفی از ابتدا تا امروز مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این سازه نقش مهمی در نگهداری مواد غذایی ایفا کرده و از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

انواع مختلف سوله سردخانه

سوله سردخانه یا بهداشتی با توجه به کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

  • سردخانه موقت
  • سردخانه دائمی دمای بالای صفر
  • سردخانه انجماد با دمای زیر سفر
  • چگونگی ساخت سوله سردخانه

سوله سردخانه با روش های متفاوتی ساخته می‌شود:

  • ساخت سوله سبک خرپایی برای سردخانه
  • ساخت سوله سنگینی تیرورقی برای سردخانه
  • ساخت سوله یو بی ام

برای ساخت سوله‌های سردخانه باید به نوع کاربری آن‌ها توجه داشته باشید. به عنوان مثال برای ساخت این سوله نمی‌توانید از روش یو بی ام استفاده کنید، چرا که اصول بهداشتی را به دلیل نوع عایق پوششی نمی‌توان به خوبی رعایت کرد. همچنین ساختار سوله و عدم استفاده از انواع جرثقیل در ساخت آن باعث شده تا این روش برای اجرای سوله غیر قابل استفاده باشد. شما برای نصب این نوع سازه صنعتی می‌توانید از دو روش دیگر استفاده کنید. تفاوت در روش خرپایی و تیرورقی در متراژ و اندازه آن‌هاست. زمانی می‌توانید از سوله تیر ورقی برای ساخت این سازه استفاده کنید که سالن داخلی سوله به ستون میانی نیازی نداشته باشد در غیر این صورت، به نصب ستون میانی جهت استحکام احتیاج دارید. اگر بخواهید از این روش برای ساخت سوله استفاده کنید، فولاد مصرفی بالاتر رفته و همچنین قیمت سوله گران‌تر می‌شود. بنابراین بهترین روش برای ساخت سوله، خرپایی است که هیچ محدودیت در اجرای دهانه بزرگ برایتان بوجود نمی‌آید و همچنین مصرف فولاد در این روش به حداقل می‌رسد. این سوله علاوه برای این‌که بسیار مقاوم است، وزن بسیار سبکی دارد به همین دلیل جهت ساخت آن به هزینه زیادی نیازی ندارید.

بهینه سازی سوله سردخانه با کندانسور

بهینه سازی سوله سردخانه با کندانسور

برای صرفه جویی در مصرف انرژی می‌توانید از کندانسور استفاده کنید. این دستگاه وظیفه گرفتن گرمای داخل سوله را برعهده دارد. برای عملکرد بهتر این دستگاه می‌بایست آن را در شمال سوله نصب کنید. چرا که مایع نیتروژن برگشتی به کندانسور می‌بایست دور از آفتاب قرار بگیرد تا بتواند نیتروژن را خنک نگه دارد. با این کار علاوه بر این‌که از فشار وارد شده به کندانسور کاسته می‌شود، در انرژی مصرفی صرفه جویی می‌شود. کار خنک شدن کندانسور به عهده آب نیتروژن است.

ساخت انواع سوله با سوله بارون

برای استعلام هزینه طراحی و ساخت سوله به همراه پوشش دیوار و سقف تماس بگیرید.

لوگو سوله بارون

نکات مهم در ساخت سوله سردخانه

قبل از این‌که تصمیم به ساخت سوله سردخانه گرفتید، باید نکاتی را مد نظر قرار دهید که به شرح زیر است:

محل ساخت سوله سردخانه

سازه سردخانه باید روی زمین مقاومی ساخته شود تا بتواند سنگینی وزن سردخانه را تحمل کند. همچنین اجرای فونداسیون انجام گیرد تا استحکام سازه تضمین شود.

ترموگرافی سوله سردخانه

ترموگرافی از دمای سوله، گزارش لحظه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. ترموگرافی می‌بایست در کنار کمپرسور قرار بگیرد. این‌کار به راحتی دمای سوله را تنظیم می‌کند.

تامین انرژی برق و ژنراتور در سوله سردخانه

برای این‌که از هدر رفتن انرژی در سردخانه جلوگیری کنید، نباید آن‌ها را در برابر خورشید بسازید. برای روشنایی فضای داخلی سوله می‌توانید از لامپ‌های فلورسنت یا حتی کم مصرف استفاده کنید. سوله سردخانه به یک ژنراتور پرقدرت نیاز دارد تا هنگامی که با قطعی برق مواجه شدید، بتواند محیط سوله سردخانه را خنک نگه دارد. ژنراتور تولید برق درسردخانه توان تولید 480 کیلووات برق را دارند. در نتیجه با این‌کار از فاسد شدن مواد غذایی در سردخانه جلوگیری می‌شود.

تمیز کردن محیط سردخانه

تمیز کردن محیط سردخانه

داخل محیط سرخانه باید به گونه‌ای باشد که بتوانید آن را تمیز و ضدعفونی کنید. زمانی که قرار است محصولات از سردخانه خارج کنید و مواد غذایی جدید جایگزین آن شود می بایست درون محیط سرد خانه را ضدعفونی کرده تا از بوجود آمدن قارچ و کپک جلوگیری کنید. این‌کار باعث می‌شود محصولات جدید از فاسد شدن و کپک زدن در امان بمانند. ماده‌ای به نام اکسی کلرور مس وجود دارد که برای ضدعفونی سوله سردخانه استفاده می‌شود.

چک کردن تاریخ انقضای محصولات در سردخانه

قبل از ورود محصولات به کارخانه می‌بایست تارخ انقضا و تولید را چک کنید. این‌کار باعث می‌شود بتوانید قبل از سررسید تاریخ آنها بتوانید از فاسد شدن محصولات جلوگیری کنید. در صورتی که از تاریخ انقضای محصولی گذشته باشد، می بایست آن‌ها را از سردخانه خارج کنید تا به این سازه آسیبی وارد نشود.

ساخت سوله سردخانه

سوله سردخانه به طور کلی دو نوع بالای صفر و زیر سفر دارد که محل نگهداری مواد غذایی اعم از گوشت، سبزیجات و لبنیات است. حفظ دمای درون سوله اهمیت زیادی دارد که هنگام نصب باید به آن توجه کنید تا از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری شود. برای فراهم کردن سرمای مناسب می‌بایست از کندانسور استفاده کرد. این دستگاه باید در قسمت شمالی سوله واقع شود و در معرض نور آفتاب نباشد.

سوله بارون
سوله بارون

ساخت انواع سوله های سبک و سنگین | پوشش سقف و دیوار سوله | سوله سازی

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *